Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

Stres Nedenli Saç Dökülmesi

stres-nedenli-sac-dokulmesiStres birçok hastalığa sebep gösterilmektedir ve kişinin bu konuya verdiği psikolojik tepkiler dolayısıyla saç dökülmesine de yol açabilmektedir.  Saç dökülmesine sebep olan stres ile ilgili söyleye bileceğimiz çok şey vardır. Kısaca siz ziyaretçilerimize anlatmamız gerekirse şu şekilde anlatabiliriz.

Deri hastalıkları ile stres ve ruhsal olayların aralarından ki ilişki önceden beri bilinmektedir. İnsanlar psikolojik sorunlarını ve sıkıntılarını kişisel ya da ailevi sorunlarını problem haline getirebilmektedirler. Kendiliğinden oluşan bir deri sorunu yani saç dökülmesi kişilerde vücut imajını etkileyecek bireysel, psikolojik bozukluğuna ve hatta psiko sosyal sorunlara yol açmaktadır.

Saç dökülmesi ile stres arasında iki çeşit ilişki söz konusudur. Bunlar;

  1. Nörotik bir ruhsal yapının desteklediği görüntüde organik bir sebep olmaksızın, stresin yol açtığı saç dökülmesi oluşabilir.
  2. Saç kaybı neticesi oluşan görüntüye karşı kişinin psikolojisinin bozulmasıdır.

Saç dökülmesine sebep olan hastalıklar

Yaygın saç dökülmesine sebep olan hastalıkların içinde ateşli hastalıklar, protein, demir, ce çinko eksikliği, tiroit hastalıkları, gebelik şeker hastalıkları, karaciğer ve böbrek, anemi, kanser hastalıkları sebep olabilir. Bütün bunların yanı sıra kullanılan bazı ilaçlar, kimyasal madde kullanımı, merkezi sinir sistemi hastalıklar gibi nedenlerde sebep olabilir.

Bir önceki yazımız olan Androgenetik Saç Dökülmesi Nedir? başlıklı makalemizde androgenetik dökülme, androgenetik saç dökülmesi ve androgenetik saç kaybı hakkında bilgiler verilmektedir.

3 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir