Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

Saç Kılı Tipleri

sac kili tipleriSaç kılı tipleri 3’e ayrılmaktadır. İnsan vücudundaki kıllar pigment miktarı, medulla, kıl uzunluğu ve ilik uzunluğu olmak üzeredir. Bu kıl grubu şöyledir; Lanugo Kılı, Vellus kıl, Terminal kıl olarak sıralayabiliriz.

Lanugo Kıl

Hamileliğin 3. ayından sonra çıkmaya başlar. Bebek anne karnındayken bebeği bütünüyle kaplar genel olarak doğumdan 4 hafta önce dökülür. Vellus kıllar ile yer değiştirmeye başlamaktadır. Lanugo kıllar çok ince ve yumuşak kıllardır medulla iliği yoktur ve renksizlerdir. Doğum işleminden sonra tamamen dökülmektedirler.

Vellus kıllar

Lanugo kılların yerini alan, uzunlukları genelde 1 cm’yi geçmeyen, çok az renkli iliksiz kıllardır. Pigmentleri yoktur incedirler. Vellus kulların yaşam döngüleri terminal kıllardan çok daha değişiktir. İnsanlar ergenliğe ulaştığında artan androjenik hormonların etkileriyle kıllar daha uzun ve sert kıla dönüşürler. Vellus kılların kök kısmı uzunluğu 0,5 mm’dir.

Terminal Kıllar

Terminal kıllar ile vellus kıllar karşılaştırdığımızda terminal kıllar daha koyu ve kalın kıllardır. Vücudun değişik bölgelerinde androjenik hormonlara hassaslıkları farklıdır. Kişi ergenlikte artan androjenik hormonlar vücudun farklı kısımlarında kılların vellus kıl tiplerinden terminal kıl tipine geçiş yapmasına sebep olur.

Kızların ergenlik dönemindeki yaşadıkları hormonal değişim geniş alandaki vellus kıllara etki etmez. Kızlarda genital alan be koltuk altı kılları bu durumdan etkilenirken erkeklerde daha geniş alana etki etmektedir. Erkeklerde bacak, karın, sırt, yüz vb. gibi bölgeleri de etkilenmektedir.

Saç kılı ortalama 86 cm’ye kadar büyüyebilir ve daha uzun olanları da gözlemlenmiştir.

Gövde kılı vellus tüyü olsun sert kıl tipinde olsun uzun yapıdadır, uzunluğu 6 cm kadar uzayabilir.

Koltuk altı kılı bu kısımdaki kılların uzunluğu çok farklı olup 1 – 6 cm arasında değişmektedir.

Kaş ve kirpik kılı ortalama 1 cm gibi bir uzunluğa ulaşırlar ve kıvrımlıdır. Çok açık tenli kişilerde kirpikler genellikle vücudun en koyu renkli kıllarıdır.

Bir önceki yazımız olan Saç Büyümesine Etki Eden Faktörler başlıklı makalemizde saç büyümesi, saç büyümesinde rolu olan faktörler ve saçın büyüme evreleri hakkında bilgiler verilmektedir.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir