Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

Saç Kılı Oluşumu

sac kili olusumuSaç köklerinin içerisinde bulunduğu ve oluşum evresini tamamladığı yapıların hepsine folikül ünite adı verilmektedir. Saçlar saç bulunan deride üniteler halinde bulunmaktadır. Bu üniteler tekerli ikişerli ve nadiren çoklu saç kökü biçiminde yer almaktadır.

Saçların doğallığında; Ön saç çizgisine tekle ense ve kulak üstü kısımlarında ise çoklu saç kökleri şeklinde dizilmektedir. Erişkin bir insanda yaklaşık 5 milyon kadar folikül bulunmaktadır. Bunların 1 milyonu kafa bölgesinde yaklaşık 100.000’i de saçlı deride bulunmaktadır.

Saç kılı oluşumu bulb da bulunan matriks hücreleri ile başlar. Vasküler dolaşım epidermal papilla hücrelerini besler ve oksijen almalarını sağlamaktadır. Papilla saç büyümesi için temel ve yaşamsal fonksiyonlar yerine getirmektedir.

Saçın oluşumunu oluşturan evreler

İnsan vücudundaki saçın ve diğer kılların oluşum evrelerini kısaca açıklayacak olursak şöyledir. Bunlar;

  1. 1.      Lanuga: Gebelik sürecinde üçüncü aydan sonra çocukta oluşmaya başlayan ve doğumdan sonra ortalama üç ay içerisinde dökülen kıllardır.
  2. 2.      Çocuk dönemi kılları: Lanuga kılların dökülmesinden sonra kafa, kaş ve kirpikte oluşan kıllardır.
  3. 3.      Terminal kıllar: Kafa kısmındaki saç dediğimiz kıllar, bacak ve kollardaki renkli kalın kıllardır.
  4. 4.      Ara kıllar:  Ergenlik çağında kadın ve erkekte oluşan kıllanmalar koltuk altı vb. gibi ve sadece erkeklerde meydana gelen sakal ve göğüs kıllarıdır.

Saç büyümesine etki eden hususlar genetik program, tiroit ve cinsellik hormonları ve hava sıcaklığı, iklim, güneş, ışığı şeklinde sıralana bilir.

Bir önceki yazımız olan Kellik Nedir? başlıklı makalemizde kelli sorunu, kellik ve kellik problemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir