Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

Saç Kaybı

sac kaybiSaç insanların fiziksel görüntülerinin en önemli yeridir. Bazı kişilerde saç kaybına bağlı dış görünüm ile olumsuz düşünceler oluşturmakta ve insanların yaşam kalitesini etkilemektedir. Saçlar insanlın kişiliklerini ifade eden ve cinsiyetleri ön plana çıkaran bir araçtır. Kılların ısı kaybını önleme ya da kamuflaj gibi görevleri artık bizler için pek önemli değil. Saçın sağlıklı görünüm ve kişisel ilişkilerde önemi büyüktür.

Saç dökülmesinin en sık nedeni androgenetik alopesi dediğimiz erkek tipi saç kaybıdır. Bu kelliğe yatkın kıl yuvalarında erkeklik hormonunun etkisiyle bir küçülme vardır. Bay ve bayanlarda her iki cins de görülmektedir.

Saç kaybı, haddinden fazla saç dökülmesine verdiğimiz isimdir. Bu sağlık problemi pek çok nedenden dolayı meydana gelebilir.

Saç kaybının nedenleri

Saç kaybının birden fazla sebebi vardır ve çeşitleri çoktur. Bunu şu şekilde sıralayacak olursak;

  • Diffüz Alopesi, bütün kafa derisi üzerinde jeneralize veya geniş çaplı saç kaybıdır. Önemli boyutlarda saç dökülmesi olana kadar çoğu zaman fark etmek mümkün değildir.
  • Erkek tipi saç dökülmesi bu saç dökülmesi tipinin sıklığı ayrıntılı olarak bilinmemekle birlikte beyaz ırktaki insanlarda sıklığı %100’e yaklaşıyor.  Web sitemiz üzerinde Erkek Tipi Saç Dökülmesi makalemizi okuyarak daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.
  • Travmatik Alopesi, çekmeye bağlı veya travmatik çeşitlik tipteki kimyasal ya da fiziksel darbelerden yaralanma olduğunda kaynaklanır ve kronik olabilir.
  • Alopecia Areata, belirti vermeden sınırlı belirgin küçük dairesel yamalar şeklinde ortaya çıkar. Arada bir bütün kafa derisindeki saçın, hatta bütün vücuttaki kılların dökülmesiyle seyreder.
  • Çeşitli sebeplerden dolayı alopesi sedef hastalığına benzer çeşitli kronik cilt hastalıkları deriyi de tutabilmektedir. Bunların haricinde diğer saç kaybı tipleri genellikle geçicidir. Çeşitli faktörlere bağlıda oluşmaktadır. Bunlara örnek verecek olursak tirit bozuklukları, çinko ve demir eksiklikleri, stres, ameliyat, aşırı doz a vitamini, diyabet olmak üzere çeşitlik ilaçlarla yapılan tedavileri örnek verebiliriz ve tabi ki bunların en başında gelen kemoterapidir.

Bir önceki yazımız olan Saç Kılı Tipleri başlıklı makalemizde saç, sac kılı ve saç kökü hakkında bilgiler verilmektedir.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir