Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

Saç Kaybı Türleri

sac kaybi turleriBu makalemizde saç kaybı türleri ile ilgili araştırmalarımızdan ve sizlere saç kaybı türlerini sırasıyla anlatacağız. Saç kaybı insanların birçoğunda kaçınılmak bir sorun olarak meydana gelirler. Bu husus fizyolojik olmasına rağmen, saçlar insanların psikosesksüel imajı için öyle güçlü bir role sahiptirler. Saç kaybına çare bulunabilmesi için öncelikle saç kaybının nedenlerinin anlaşılması gerekmektedir.

Normal saç kaybı türleri

Saçlar her mevsimde dökülmektedir ve sonra tekrar çıkmaktadırlar. Saçların yaşam döngüleri vardır. Bu tün saçların yaşam döngüleri sonunda dökülmeye uğradıklarından, saç kaybı herkeste bir ölçüye normal sayılabilir. Telojen yani dinlenme evresi saçın, köküyle olan bağlantısı gevşer ve saç soğanı cilt yizeyini doğru ilerler. Zaman içerisinde saç hareketleri, yıkama fırçalama gibi işlemlerin sonucunda saç kökü daha da gevşer ve dökülmeler gözlemlenmektedir.

Androgenetik saç kaybı türü

Androgenetik saç kayıpları dünyada erkek olsun kadın olsun herkeste en sık görülen saç kaybı türüdür. Bu tür saç kayıplarından alın, tep, arka ve şakak kısımları etkin olarak etkilenmektedir. Saçların cansızlaşması ve güçsüzleşmesi ile birlikte ilk belirtilerini göstermektedir ve bu durum saçın tamamının dökülmesi ile sonlanır.

Kemoterapi

Kanser hücrelerini öldürmek için kullanılan bir yöntemdir kemoterapi, ilaçlar ile yapılan bir tedavidir. Bu ilaçları kanser hücrelerine etki ederek büyümelerini engellemek suretiyle çalışırlar. Fakat ne yazık ki her iyi olan şeyin kötü yanı da olduğu gibi ne yazık ki bu ilaçlarda kıl kökleri gibi aynı zamana vücutta normal hücreleri de etkileyebilir. Kanser hücrelerinden değişik olarak normal hücreler kendini daha yenilemektedir. Haliyle kemoterapi esnasında dökülen saçlar tedavi bittikten sonra yeniden uzarlar. İlk günlerde saçlar tüy şeklinde olacaktır ama yaklaşık 9 – 12 ay arasında eski haline geri gelmektedir.

 Radyoterapi

Kanser hücrelerinin yüksek enerjili ışınlarda öldürmeyi sağlayan tedavide radyoterapi yöntemidir. Normal hücrelere mümkün olduğunda az zarar vermeye çalışılmaktadır bu yöntem ile. Radyoterapide saç dökülmesi kemoterapi işleminin tam tersinedir çünkü sadece tedavinin uygulandığı bölge de saç kaybı olur.

Alopesi Dökülmeler

İnsanlar arasında saçkıran adıyla bilinen önemli bir saç kaybı hastalığıdır sebebi ise alopesi areata’dır. Bu hastalığın en sık kafa dersinde ya vücut derisinde bölge halinde saç dökülmesidir. Vücudun savunma sistemlerinde yetersizlik sonucunda bazı enfeksiyon odaklarının etkilenmesiyle ortaya çıktı gözlemlenmektedir.

Pelat

Bu da bir tür deri hastalığıdır ve saçları döker. Saçlar yer yer parçalar şeklinde dökülmektedir. Derinin o kısmı yani dökülme olan bölge açık kalır. Mikrobik bir hastalık değildir. İnsanların sinir ve ruh bozukluğuyla ilgilidir. Örneğin strese dayalıdır. Büyük bir sıkıntı ile meydana da gelebildiği bilinmektedir. Bu tür saç dökülmesine de insanlar arasında saç kıran denmektedir.

Kaza Sonucu Dökülmeler

Bu tür hastalıkla alakalı bir tür değildir. Travma sonucu meydana gelen deri kısmındaki hasara bağlı olarak saç kökleri iltihaplanarak saçta dökülme yapmaktadır. Örneğin deri yanık, kaza gibi darbeler aldığında bu problem meydana gebilir.

Bir önceki yazımız olan Saç Kaybı başlıklı makalemizde saç, saç dökülmesi ve saç kaybının nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir