Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

Saç Hastalıkları

sac hastaliklariSaç dökülmesi bir takım hastalıklardan da kaynaklanabilir. Vücudumuz hastalanmasın diye ne kadar dikkat ediyorsak saçlarımızın da hastalanmaması için dikkat etmeliyiz. Saçlarda canlıdır ve onlarında hastalanma ihtimalleri söz konusudur. Bunun için vücut sağlığımıza nasıl dikkat ediyorsak aynı şekilde saçlarımızın da sağlığına özen göstermeliyiz.

Saçlı deride genellikle kepeklenme, mantar, saç kıran, yara, saç dökülmesi ve seyrekleşmeden şikâyet ediyorsanız sizin de saçlarınız hasta olabilir.

En çok kaşıntıya sebep olan hastalıklar:

Saçlarda bitlenme, saç ekzamaları ve diabetes mellitus yani şeker hastalıklarıdır.

Kepeklenmeye sebep olan hastalıklar:

Saç ekzaması, sedef hastalıkları, sinirsel ekzama ve mantardır. Saç dökülmesi ve seyrekleşmesi yaygın ve bazı bölgelerde karşımıza çıkmaktadır.

Tedaviler araştırmadan ya da tedaviye maruz kalmadan önce bu hastalıklardan korunmak gerekir. En dikkat edilmesi gereken koruma yolu ise temizlik ve hijyendir bu kurallara uyduğumuzda bu tür hastalıkları geçirme ihtimalimizde en az seviyeye inmiş olacaktır.

Yaygın saç kaybına sebep olan hastalıklar:

Gebelik,
Anemi,
Şeker hastalığı,
Ateşli hastalıklar,
Demir-protein-çinko eksikliği,
Zayıflama için aşırı diyet yapma,
Kanser hastalıklarının seyrinde bazı ilaçlar ve kimyasal madde kullanımı,
Tiroit bezi hastalıkları
Karaciğer ve böbrek hastalıkları,

Saç kıran hastalığına çok dikkat!

En çok dikkat etmemiz gereken saç hatalıklarından bir tanesi saç kıran hastalığıdır. Saç kıran 1 – 2 cm. çapında yuvarlak bir kısımda ani saç kaybına yani saç dökülmesidir. Bu tür saç dökülmesi bir alanda olabildiği gibi birkaç değişik kısımda örnek vermek gerekirse kaş, saç, sakal, kirpiklerde de olabilir. Saç kıranların asıl sebebi strestir. Ancak bazı cilt hastalarında da görülebilir. Mantar hastalığı ise özellikle ergenlik çağından önceki çocuklarda ortaya çıkar. Kırık saçlar içeren kepekli bölgeler, kıl diplerinde kepek ve mantar birikimi üzerine iltihap bulunan ve kılların basit bir şekilde çekildiği inflamatuar modüler biçimde karşımıza çıkar. Bu kişilerin dışında, saçlı deride kıl, foliküllerinde darbe alarak düşümü olmayan bir saç dökülmesi oluştururlar. En çok doğumsal olurlar fakat enfeksiyon (yangı, enfeksiyon), fizikisel, tümör ve diğer nedenlere de bağlı olabilirler.

Bir önceki yazımız olan Saç Ekimi Yaptıranların Yorumları başlıklı makalemizde saç ekimi uygulaması yorumları, saç ekimi yaptıran hastaların yorumları ve saç ekimi yorumları hakkında bilgiler verilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir