Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

Saç Ekiminde Greft Nedir?

greft nedirSaç ekimi yaptırmaya niyetlendiğinizde ve araştırmalarına başladığınızda Greft kelimesi ile birçok yerde karşılaşırsınız. Saç ektirecek bireylerden sağlıklı bölgedeki saç köklerinin, saçsız bölgeye transfer edilmek için hazır olan saç foliküllerine greft denir. Greft’e kısaca saç kökü de diyebiliriz.

Saç ekimi uygulamasında greftlerin büyüklükleri ile şekilleri birbirinden değişik olabilir. Örnek vermek gerekirse daire şeklindeki yuvarlak köklerde ortalama 10 – 15 saç teli bulunmaktadır. Bunun tam tersine küçük köklerde ise ortalama 2-4 saç teli bulunmaktadır. Ayrıca uzun ve ince olan strip greftler de ortalama 30 – 40 saç teli bulunmaktadır. Bu greftlerdeki saç foliküllerinin sayısı doktorunuzun kullandığı saç ekimi yöntemine göre belirlemektedir. Saç ekim yöntemine göre farklılık gösterirken, her bir greft 1 saç kökünden de oluşabilir. Saç ekimi ameliyatlarında greft başına ücret talep edilmektedir yani greft sayısıyla birlikte saç ekimi fiyatı da değişiklik gösterbilir. Ekilecek greft sayısı ile gerekli tahlil ve tetkikler yapıldıktan sonra ve kişinin kafasında saç dökülmesi meydana gelen bölgenin açıklığına göre belirlenmektedir.

Saç ekimi uygulamasında greftler kullanımı saç ekimi yaptıracak bireylerde, ekilecek saç köklerine göre farklılık göstermektedir. Hemen hemen saç ekimi fiyatları ile ilgili her yazımızda belirttiğimiz gibi saç ekimi merkezlerine uygulanan fiyatlandırma, bu nedenle köklere göre hesaplanarak belirlenmektedir. Saç ekiminde adet yerine 2000 – 3000 kök gibi terimler kullanıldığında bunların saç kökü olduğunu aklınızda bulundurmalısınız.

greft

Saç ektiren bireylerde greftlerin sayısı, saç ekimi tekniklerine göre farklılık gösteriyor. Örneğin FUT yönteminde alınan kökler ekim yaptıran bireylerin kafalarının arka kısmında yani ense bölgesindeki saç derisinin gevşekliği ile saçların yoğunluğuna orantılıdır. Bu yöntemde saç kökleri topluca alınıp ekim yapıldığı için 4000 – 5000 greft alınıp ekilebilir.  Diğer bir saç ekimi yöntemi olan FUE yönteminde ise saç kökleri birer birer alınır ve yine birer birer ekilir. FUE ile saç ekimi uygulaması FUT yöntemine göre daha uzun süre almaktadır. FUE yönteminin uygulanma süresi ortalama 8 – 10 saat kadardır. Aynı zamanda tek seansta alınan saç kökü sayısı da 3000 – 3500 grefttir.

Bir önceki yazımız olan FUT Saç Ekimi Nedir? başlıklı makalemizde fut saç ekimi, fut yöntemi ve fut yöntemi ile nasıl saç ekilir hakkında bilgiler verilmektedir.

4 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir