Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

Saç Ekimi

saç ekimiSaç ekimi işleminin ne olduğunu hemen hemen hepimiz az çok biliyoruz. Saç ekimi sağlıklı bölgeden alınan saçların dökülme meydana gelen sağlıksız kısma nakli işlemidir. Saç ekimi işleminde alınan saçlar genellikle kafanın arka kısmı yani ense bölgesi ve iki kulak arasından alınmaktadır. Bu alanlardaki saçların yapısı dökülmeye karşı dayanıklıdır ve yanma ya da darbe almadığı sürece kesinlikle dökülme olmaz.

Saç dökülmesine karşı uygulanan teknoloji ve tekniklerle günümüz teknolojisinde başarılı ve doğal sonuçlara ulaşılmaktadır. Saç dökülmesi yaşayan kişilerde özgüven kaybı ve psikoloji bozukluğu oluşmaktadır ve saç ekimi yaptırdıktan sonra aldığı güzel sonuçlar ile tekrar özgüven sahibi olabilmektedir ve tekrar estetik bir görünüm elde etmektedir.

Saç ekimi uygulaması başında saç olmayan ve göğüs, kol, bacak gibi saç ekimine elverişli kıl bulunmayan kişilere uygulanmamaktadır. Saç ekim işleminde ekilen saç kökleri bireylerin kendi vücutlarından alındığı için mutlaka saç ekimi için uygun bir bölgeni bulunması gerekmektedir. Bu bölgeler ise genel olarak kafamızın arka kısmı olur yani ense bölgesin ile iki kulak arasıdır nadiren de olsa gerektiğinde göğüs, kol ve bacak bölgelerinde de kıl kökleri alınır.

Saç ekimini kimler yaptırabilir

Saç ekimi operasyonu için uygun olan kişiler kafasının arka kısmı yani ense bölgesi ve yanları sağlıklı saçları bulunan kişilerdir. Boyun ve yanlarda sağlıklı saç kökü bulunan bireylerde FUT ve FUE yöntemleri ile ekim işlemini gerçekleştirmek mümkündür. Fakat göğüs, kol ve bacak bölgelerinden sadece FUE tekniği ile kıl kökü alımı yapılmaktadır.

Saç ekim operasyonu nasıl yapılıyor

Saç ekimi, saç köklerinin alınacağı donör bölgeye ve ekim işleminin yapılacağı bölgeye lokal anestezi uygulanır ve uyuştuktan sonra yapılan ameliyattır. Saç ekimi uygulaması lokal anestezi altında yapılır ve bu neden hastalar uyanıktır ameliyat esnasında. Bireyler operasyon esnasında dergi, kitap ya da gazete okuyabilirler.

Saç ekimi uygulaması birkaç adımdan oluşan bir ameliyat yöntemidir. İlk olarak ekim yapılacak olan saç kökleri alınır. Alım işlemi farklı yöntemlerle yapılabilir. Daha sonra saç köklerinin ekileceği kanallar açılır ve son adımda ise saç folikülleri açılan kesilere transfer edilir.

Bir önceki yazımız olan Saç Ekim Merkezleri başlıklı makalemizde saç ekim merkezi, saç ekimi hastanesi ve saç ekimi merkezleri hakkında bilgiler verilmektedir.

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir