Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

Saç Ekimi Nedir

saç ekimi nedirSaç ekimi kafada ve vücutta bulunan kılların alınıp saç dökülmesi meydana gelen kısma transfer edilerek yerleştirilmesi işlemine saç ekimi denir. Saç ekimi uygulamasına organ naklide diyebiliriz.

Son yıllarda saç ekimi işleminden sonra kaş, kirpik, sakal, bıyık ve kol kılı gibi ekimlerde yapılmaya başlandığı için artık saç ekimi tanımlaması yetersiz kalmaktadır. Doğru tanımlama şu olmalıdır Kıl Kökü Nakli ya da Kıl Kökü Ekimi olarak adlandırılmalıdır. Saçsızlık ya da herhangi bir yerde kılsızlık hayati önem arz etmediğinden sadece bireyin kendinden kök alımı yapılarak nakil gerçekleştirilmektedir.

Türkiye’de iki çeşit saç ekimi yöntemi uygulanmaktadır en yaygın olan yöntem ise bunlardan en sık kullanılanı FUT saç ekimi yöntemi ve FUE yöntemidir. FUT yöntemi klasik şerit ile saç kökü alınması tekniğidir. FUE yöntemi ise özgün olarak saç kökünün alınması tekniğidir.

FUT yönteminde kafanın arka kısmında iki kulak arasından 3cm’lik * 15 – 20cm’lik şerit şeklinde kafa derisi ile birlikte saç kökü alımı yapılır. Şerit şeklinde alınan bu parça 1- 7 saç kökü şeklinde küçük parçalara ayrıştırılır. Hazırlanan bu parçalar 1 ila 3 mm arasında açılan kanallara yerleştirilerek ekim işlemi gerçekleştirilir.

FUE yönteminde ise yine kafanın arka kısmında ensenin bölgesinin biraz üzerinde 0.6 – 0.7 mm’lik ince uçlarla 1 ya da 2’li saç kökü alınır yine aynı şekilde daha önce açılmış olan kanallara 1 ya da 2’li şekilde yerleştirilir. FUE yönteminde saç kökleri tek tek alındığı için istenilen yerden alınabilir saç ekimi işleminde genellikle ense bölgesi kullanılsa da bu yöntemde vücudun diğer bölgelerinde den yararlanılmaktadır.

Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte saç ekimi uygulaması da kendini büyük derecede geliştirmiş ve FUE yöntemi ile ününe ün katmıştır. Günümüzde en çok tercih edilen saç ekimi yöntemi FUE tekniğidir.

Saç ekimi işleminde alınacak olan saç kökü sayısı ve kıl kökü sayısı ile sınırlıdır, kafasında hiç saç bulunmayan ve vücudunda yeterli kıl olmayan kişilere saç ekimi işlemi yapılmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Saç Ekimi Yöntemleri başlıklı makalemizde saç ekim yöntemi, saç ekim yöntemi fue ve saç ekim yöntemi fut hakkında bilgiler verilmektedir.

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir