Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

Saç Ekimi İşleminden Sonra İlk Yıkama

Saç Ekimi İşleminden Sonra İlk YıkamaSaç ekimi işleminden sonra ilk gün kafadaki bandaj saç ekim merkezi personeli tarafından çıkartılır. Eğer saçlarınızı hastanede değil kendiniz yıkayacaksanız saç ekimi işleminden 3 gün sonra yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Saç ekiminden sonra yıkama işlemini saç ekim merkezinde yaptıracaksanız ekim işleminden sonraki ilk gün yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yıkama işlemini gerçekleştirirken, ilk olarak size verilen losyon ekim yapılan bölgeye dikkatli bir şekilde özenle dökülür bunu yaparken yardım almanız şiddetle tavsiye edilir. Ekim yapılan bölgeye kesinlikle ovma yapmadan ufak dokunuşlarla hafif bir şekilde bastırılarak losyon dağıtılır.

Yıkama işleminin devamında yaklaşık yarım saat süre ile beklenir ve sürülen losyon hafif ılık su ile akıtılarak yine doktorunuz tarafından size tavsiye edilen şampuan ile herhangi bir ovma hareketi yapmadan dikkatli bir şekilde saçların durulama işlemine geçilir. Saç kurutma makinesi ile ılık ve soğuk olarak ayarlanıp en az 30 –  40 cm mesafeden kurutma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem 10 – 15 gün boyunca her gün bir kez olmak üzere tekrarlanmalıdır.  Bir hafta sonra kabuklaşan bölgenin daha çabuk ve iyi bir şekilde yumuşatılması ama ile losyonun bekleme süresi yarım saatten 1 – 2 saate kadar çıkartılır. Bu süreçte ekim nedeniyle oluşan kabuklanmaların çok daha hızlı dökülmesi için saçlarınızı yıkarken ilk günlere göre biraz daha bastırabilirsiniz. Kabuklanmaların dökülmesi normalden daha uzun sürerse, kabukların hala ekim yapılan bölgede bulunuyor olması iyileşme sürecini olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Bir önceki yazımız olan Saç Dökülmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde sac dökülmeleri, saç dökülmesi nedenleri ve saç kaybı hakkında bilgiler verilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir