Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

Saç Ekimi Forum

sac ekimi forumlarıSaç ekimi forum, platformlarının amacı saç ekim işlemi hakkında birden fazla bilgi edinebileceğiniz ve saç ekim yaptırmış bireylerle konuşma artı soru sorabileceğiniz bir topluluk yaratmaktır. Saç ekimi uygulaması ile ilgili birçok bilinen ve kendini ispatlamış forum siteleri bulunmaktadır. Saç ekimi yaptıracak bireyler ekim işlemini araştırmaya başladıklarında bence ilk olarak saç ektirmiş olan bireylerle görüşmelerinde ve deneyimlerinden yararlanmalarında büyük fayda vardır.

Saçekiminfo.Com olarak saç ekimi forum sitelerinde yaptığımız araştırmalarda saç dökülmesi, saç ekimi ve saç ekim yöntemleri hakkında bir derleme yaptık ve siz ziyaretçilerimize kısa özetler halinde bilgi vermeyi düşündük. Özellikle saç ekim forum platformlarında gördüğüm olay şundan ibaret bu platformlarda saç ekimi hakkında sorulan sorular genellikle saç dökülmesi neden olur, saç ekimi için hangi saç ekim merkezini seçmeliyim, saç ekimi yöntemleri arasında en iyi hangisi gibi sorular yer almaktadır. Bu sorulara ise site yöneticileri ve saç ekimi yaptıran bireyler bildikleri kadarıyla cevap vermekteler.

Saç ekimi, sağlıklı saçların bulunduğu bölgeden alınan güçlü saç tellerinin alınması ve saç kaybı meydana gelen kısma transferi işlemine denir. Saç ekimi işleminde bilinen en çok kullanılan iki yöntem vardır bu yöntemler FUT ve FUE yöntemleridir. FUT yöntemine göre FUE yöntemi hem doktorlar tarafından hem de ekim yaptıracak olan bireyler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

FUE yöntemi (Follicular Unit Extration) kelimelerinin kısaltılmışıdır. 2004 yılından bu yana kullanılan saç ekimi yöntemidir. FUE yönteminin uygulamaya başlandığı yıllarda yöntem çok tutulmuş ve saç dökülmesi yaşayan kişiler tarafından tercih edilir bir saç ekimi yöntemi olmuştu. Ancak bu yöntem, uygulanmasının zahmetli oluşundan ötürü hem çok vakit alan hem de pahalı bir yöntemdi.

FUE yöntemi (Follicular Unit Extration) kelimelerinin kısaltılmış hali olup 2044 yılından bu yana kullanılan saç ekim tekniğidir. FUE yöntemi uygulanmaya başladığı yıllarda yöntemin başarılı sonuçlar vermesi ile çok tutulmuş ve saç kaybı yaşayan bireyler tarafından tercih edilen ekim yöntemi haline gelmiştir. Fakat bu tekniğin uzun sürmesi ve haliyle zahmetli oluşundan dolayı pahalı bir yöntemdir.

FUE tekniğinde, FUT yönteminden farklı olarak vücudun göğüs, kol, bacak gibi bölgelerinden saç kökü alınması mümkündür. FUE tekniğinin bir diğer özelliği ise saç köklerinin alındığı bölgeden deri parçası alınmadan yapılamasıdır yani saç köklerinin üzerinde birebir çalışılır ve tek tek saç kökü alımı gerçekleştirilir.

FUT tekniğinde durum farklıdır alınan parçanın bulunduğu bölge dikiş ile birleştirildiği için çok ince bir çizgi halinde olsa da gözle görülebilen iz kalmaktadır.

FUT saç ekimi yöntemi

FUT yönteminde kafanın arka kısmında ense bölgesinin biraz üzerinde iki kulak arasında genetik olarak dökülmeyen saçlı alandan lokal anestezi altında cerrahi bir işlem ile bir doku parçası şerit halinde çıkarılır. Bu alan ise dikiş ile kapatılmaya çalışılır. Elde edilen doku şeridi özel mikroskoplar altında yine cerrahi işlem ile greft denilen parçacıklara ayrıştırılır. Ekim işlemine başlamadan önce açılmış olan kanallara bu greftler yerleştirilir ve saç ekim operasyonu sonlandırılır. İşlem lokal anestezi alında yapılmak zorundadır. Saç kökü alınan bölgeye atılan dikişler yaklaşık 10 ila 15 gün içerisinde alınır. Bu yöntem son yıllarda çok sık tercih edilen bir yöntem değildir.

FUE saç ekim yöntemi

FUE yönteminde de saç kökleri FUT yönteminde olduğu gibi kafanın arka kısmında iki kulak arasından alınır ancak şerit şeklinde bir doku parçası değil saç kökleri tek tek alınır ve dikiş izi kalmaz ve daha estetik bir görüntüsü olur. Geriye kalan birçok işlem aynıdır.

Ekim işleminden sonra saçlar hemen uzar mı?

Ekilen saçlarda çok erken bir uzaman beklemeyiniz böyle bir durum söz konusu değildir. Ekim işleminden ortalama 3 ay sonra saçlar çıkmaya başlar ve ortalama 7 -8 ay sonra tamamen uzamış ve normal şekline kavuşmuş olur. Ancak bunun tersi durumlardan gözlemlenmiştir.

Herkes saç ektirebilir mi?

Saç ekimi uygulaması 18 ila 60 yaş arasında herkese uygulanabilir. Ayrıca radyoterapi, kemoterapi uygulanan bireylere ve hormon ilaçları alan bireylere saç ekimi yapılamaz.

Ekilen saçlar dökülür mü?

Bu huşuda ilk etap bireylerin iyi bir araştırma yapması gereklidir bu araştırma özellikle saç ekim merkezi ve saç ekimini yapacak olan doktorla hakkında olmalıdır çünkü iyi bir saç ekimi ve işinin uzmanı bir doktor mükemmel sonuçlar çıkabilir. Bu durumda ekilen saçların dökülmesi söz konusu olamaz. Dökülme meydana gelene bölgeye ekilen saç telleri diğerleri gibi uzamaktadır. Özel bir durumu yani bakımı yoktur. Saç ekimi yaptıktan sonra ekilen saçlar normal bir şekilde uzamaya başladığında kestirebilir artı boyata bilirsiniz. Ekim işleminden bir müddet sonra ekilen saçlarda bir dökülme olacaktır buna şok dökülme denilir bu dökülme geçici bir durumdur bir süre sonra tekrar çıkacaktır üstelik ömür boyu dökülmemek üzere.

sac ekimi forum

Saç ekimi forum sitelerinde saç ekimi yaptıran bireylerin deneyimlerine dayanarak verdikleri bilgilerden ve saç ekimi yaptıracak olan bireylerin ve sorularına aldıkları cevapları burada kısaca toparlamaya çalıştık.

Soru:
@ Faruk Yıldırım

Selamlar, bende 10 yıl önce keller kervanına girmiş birisi olarak buradayım. İşin esprisi bir yana bende saç ekimi yaptırmak istiyorum biraz araştırma yaptım ve çevremde saç ekimi yaptırmış olan kişilere danıştım ve saç ekimi forumlarına bakmamı ve bilgi edinmem hakkında uyardılar.

Cevap:
@ Serhat Başar

Selamlar size de Faruk bey, ben 2005 yılında saç ekimi yaptırdım ve o zamanlar saç ekimi bu kadar gelişmemiş ve bu kadar kullanılmıyordu her yerde detaylı bilgi bulmak bu kadar basit değildi. Bu nedenle o zamanlar saç ekimi yaptırma konusunda tedirgindim iyi bir sonuç alacak mıyım yok tamamen saçlarımı mı kaybedeceğim gibi sorular vardır kafamda. Bir şekilde biraz televizyon biraz çevremden biraz doktorlardan ve internet ortamından da araştırma yaptım ve saç ekimi için ikna olmuştum. Bütün bunların sonucunda ise saç ekimi yaptırdım ve ortalama 1 yıllık bir süreden sonra saçlarım gençlik zamanımdaki gibi sağlıklı duruma geldi artık özgüvenim var o zaman psikolojim bozulmuştu ama artık o da kalmadı yani olayın kısası size kesinlikle saç ekimi yaptırmanızı tavsiye ederim.

Şuanda yapmanız gereken tek şey kararınızı vermek ve iyi bir saç ekim merkezi seçip oradaki doktora muayene olup saç ekimi için gerekli işlemlere başlamanız bu kadar rahat söylüyorum bunu.

Soru:
@ Sabiha Demirci

Merhaba benim saçlarım hızla dökülmeye başladı psikolojim bozuldu resmen bu durumdan kurtulmak için bir şeyler yapmak istiyorum. Araştırmalarıma göre bayanlarda saç dökülmesi menopoz döneminde hızlanıyormuş yani strese dayalı saç dökülmesi olarak adlandırıyorlar.

Şuanda saç ekimi yaptırmış olsam bu sorundan kurtulur muyum acaba.

Cevap:
@ Ebru

Sabiha Hanım yaşadığınız sorunun aynını bende yaşadım daha önce bu durumu sadece biz değil büyün kadınlar yaşıyor. Deneyimlerime dayanarak size şunu diyebilirim ki yapacağınız en iyi şey saç mezoterapisi uygulamasını yaptırmanızdır bu işlem ile saç dökülmeniz duracaktır ve saç ekimine ihtiyacınız kalmayacaktır. Yine de son karar sizin ve doktorundur.

Soru:
@ Necati Şaşkın

Benimde saçlarım dökülmeye başladı anlamadığım bir şekilde saç ektirmeyi düşünüyorum fakat şuan için maddi olarak pek imkânım yok bunun için biraz beklemem gerek ancak o zamana kadar saçlarım tamamen dökülmüş olacaktır. Bunun için bana yöneticiler ya da saç ekimi yaptıran arkadaşlar bilgi verebilir mi?

Cevap:
@ Ömer Sabuncu

Mesut bey bende saç ekimi yaptıranlardan birisi olarak size şunu söyleye bilirim bu konu ile ilgili kesinlikle şüpheniz olmasın rahatlıkla saç ekimi yaptırabilirsiniz. Ben saç ekimi yaptırmadan önce ve yaptırdığımda içim hep bir şüphe vardı ancak ekim işleminden 7 ay sonra rahatlamaya başladım çünkü saçlarım çıkmaya başlamıştı ve hala dökülmedi doktorumun dediğine göre ve araştırmalarıma göre dökülme ihtimalide yok.

Saç ekimi yaptıran kişilerin deneyimlerine dayanarak yaptıkları yorumlar.

@ Muammer

Ben 2009 yılında saç ekimi yaptırdım iyi ki de yaptırmışım herkese tavsiye edebilirim. Doktorum bana en uygun saç ekimi yönteminin FUE yöntemi olacağını söyledi ve bende doktorumun tavsiyesi ile hareket ederek FUE yöntemi ile saç ekimi yaptırdım ve şuan saç ektirdiğim hiçbir şekilde belli olmuyor. Bütün saç dökülmesi yaşayan kişilere saç ektirmelerini rahatlıkla tavsiye edebilirim.

@ Hüsamettin

Saç ekimi uygulamasını saç kaybı yaşayan kişilerin hepsine önerebilirim. Ben yaptırdım mutluyum huzurluyum şuan ki mutluluğumu tamamen doktoruma borçluyum diyebilirim. Saçlarım dökülmeye başladığında psikolojim bozulmuştu nişanlımla sürekli tartışıyordum bu yüzden ama artık öyle sorunlar kalmadı evlendik iki çocuğumuz var tek bir kere tartışmadık.

NOT: Araştırmalarımızda dikkatimizi çeken bir husus ise son yıllarda FUT yöntemi ile saç ekimi yaptıran çok az insan bulunmakta.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Saç Ekimi Nedir başlıklı makalemizde neden saç ekimi, saç ekimi ve saç ekimi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

22 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir