Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

Saç Ekim Operasyonu Sonrasında Yapılması Gerekenler

Saç Ekim Operasyonu Sonrasında Yapılması GerekenlerSaç ekimi, sağlıklı saçların bulunduğu bölgeden alınan saç köklerinin dökülme meydana gelen alana nakil işlemidir. Saç ekimi uygulamasında birçok operasyonda saç kökleri genellikle kafanın arka kısmında yani ense bölgesinden alınmaktadır.

Saç ekimi sonrası yapılması gerekenler

  • Saç ekim uygulamasında size verilen ilaçları günü gününe zamanında kullanmalısınız bu kesinlikle özen gösteriniz.
  • Saç ekimi işleminden 1 gün sonra saç kökü alınan bölgeden yani donör sahaya uygulanmış olan bantların çıkarılması ve kesinlikle doktor kontrolünde yapılması gereklidir.
  • Operasyonda sonrası ilk 10 gün güzel bir şekilde istirahat etmelisiniz ve ağır işler yapmamalısınız, deniz, havuz, solaryum gibi etkinliklerden kaçınmalısınız.
  • Saç ekimi sonrası ekim yapılan bölge ve kök alınan bölge yastığa temas etmemelidir. Uyku pozisyonunuz yüz üstü ya da yan olmalıdır.
  • Ekim sonra ilk 10 gün rahat giysiler giymelisiniz. Üzerinizdeki giysiyi çıkardığınızda saç köklerine temas edip zarar veremeyecek giysiler tercih etmelisiniz. Gömlek gibi.
  • Saç ekimi işleminden sonra ekim yapılan bölgede ve köklerin alındığı bölge de kaşıntı olabilir bunun için doktorunuzun tavsiye ettiği spreyi kullanabilirsiniz.
  • Saç ekiminden sonra ilk 10 gün cinsel ilişkiye girmeniz de zararlı olacaktır kesinlikle bundan da uzak durmalısınız.
  • Saç ektirdikten sonra 30 gün boyunca ağır spordan ve bu tür aktivitelerden kaçınmalısınız.

Not: Saç ekimi ameliyatından sonra oluşabilecek rahatsızlıklar ve olumsuzluklara karşı saç ekim merkezi ile ve doktorunuz ile iletişimi kesinlikle koparmayınız. Bir sorun geliştiğinde en hızlı şekilde doktorunuza danışınız.

Bir önceki yazımız olan Saç Ekim Operasyonu Sonrasında Gelişim Süreci başlıklı makalemizde saç ekimi, saç ekimi sonrası süreç ve saç nakli sonrası süreç hakkında bilgiler verilmektedir.

4 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir