Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

Saç Dökülmesi ve Çareleri

Saç Dökülmesi ve ÇareleriSaç dökülmelerinin doğal sebepleri; beslenme, mevsim değişiklikleri, doğum vs. nedenlerde kaynaklanacağı gibi stres ya da bazı hastalıklar nedeniyle de olabilir. Saçlar büyü evresi tamamlandıktan sonra dökülmeye başlar. Günlük ortalama 80 – 100 saç teli dökülmesi normal sayılabilecek bir rakamdır. Çünkü dökülen saçların yerine zaten tekrar saç uzamaktadır. 80 – 100 saç teli üzerinde kayıplarda saç dökülmesinden bahsedilebilir. Saç kaybı dite tabir edilen yoğun saç dökülmelerinde mutlaka takip, sorgulama ve belli analizlerle nedeni araştırılmaktadır.

Erkek tipi saç dökülmesi (Androgenetik Alopesi) en sık rastlanan saç dökülmesi nedenidir. Saç dökülmesi ne kadar erken başlarsa, kellik gelişmesi de zamanla o kadar hızlı olacaktır. İlk olarak 20’li yaşlarda baş gösteren saç dökülmeleri 25 yaşa kadar erkeklerin %40’ında 50’li yaşlarda ise %70’inde gözlemlenmektedir. Erkek tipi saç kaybının asıl sebebi genetik ekilerdir. Bu tür saç kayıpları saç mezoterapisi ile tedavi edile bilinir ve saç ekimi işlemi ile kesin çözüme alınabilir.

Yeni yeni başlayan saç dökülmelerinin ilk günlerinde yeni henüz seyrelme başlamışken bir takım ilaçlar yardımı ile belli oranlarda fayda sağlamak mümkündür.

Başlıca saç döküleme sebepleri, stres, hormonal, mevsim değişikliği, hamlelik dönemi ve sonrası, menopoz dönemi, ve bazı hastalıklar kullanılan ilaçlar ve uygulanan tedaviler kemoteraspi ve radyoterapi gibi sebeplerden saç dökülmeleri daha çok görülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Saç ekiminde Fiyat Farklılıkları başlıklı makalemizde saç ekim ücretleri, saç ekimi fiyatları ve saç ekimi ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir