Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

Saç Dökülmesi Nedir?

sac dokulmesi nedirSaç dökülmesi genetik, stres veya hormonal bozukluklar vb. gibi nedenlere bağlı meydana gelmektedir. Normal şartlarda her gün yaklaşık olarak saçlarımızın 80 ile 100 arasında döküldüğünü hepimiz biliyoruz ve uzmanlar bu durumun normal olduğunu söylemektedirler. Saçlarınızda aşırı miktarda dökülme ve saçlarda gözle görülen incelme var ise en kısa zamanda bir saç ekimi uzmanına başvurmalısınız.

Saç dökülmesi seyrekleşme ve bölgesel olarak meydana gelir. Saç dökülmesine sebep olan hastalıkların içinde özellikle ateşli hastalıklar ve demir, çinko, protein eksikliği ya da tiroit hastalıkları, gebelik, şeker hastalığı, karaciğer hastalıkları, anemi, gibi hastalıklardan kaynaklanabilir.

Olağan saç dökülmesi

Ömrünü tamamlamış olan saç telleri kendiliğinden ya da dıştan gelen etkilerle yani tarama, fırçalama, saça şekil verme,  yıkama gibi nedenlerden dolayı dökülmektedir. Bu saç tellerinin yerine tekrar yeni saç çıkar. Yeni doğan bebeklerde ve hamilelik döneminde görülen saç dökülmeleri kısmen olağan saç dökülmesi olarak sayılabilir.

Saç neden dökülür

Uzmanlara göre en çok kışın büyüyen saçlarımızın baharda dökülmesi günde 100 ile 150 saç teline kadar yükselebilmektedir. Mevsimsel saç kaybı yeniden büyümesi kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Ancak uzun bir zaman geçmeden yeni sezonla birlikte yeni saçlar yerini almaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Erkeklerde Saç Neden Dökülür başlıklı makalemizde erkek tipi saç dökülme nedenleri, erkeklerde saç dökülme nedenleri ve erkeklerde saç dökülmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir