Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç Dökülmesi NedenleriBizleri bu kadar sıkıntıya sokra saç dökülmesinin nedeni nedir. Açıkçası bu sorunun cevabı bir tane değil. Saç dökülmesi erkeklerde ve kadınlarda birçok etken neden olmaktadır.

Genetik faktörler

Androgenetik saç dökülmesi kişinin kromozomlarında belli bir genetik kodun olmasına bağlıdır. Bir ya da daha fazla gen üzerinde taşınan bu kod anne ve babadan genetik olarak alınabilir.

Halk arasında kellik anne tarafından aktarılan bir genin erkek çocuklarda tanımlanmasıyla ortaya çıktığı şeklinde yaygın bir inanış vardır. Androgenetik saç kaybı yaşayan bireylerin kromozomlarının genetik incelenmesi bu inanışın iki bakımdan yanlış olduğunu ortaya koymuştur. Öncelikle, androgenetik saç kaybı otozomal dominant olarak genetik bir biçimde alınmaktadır, yani sorumlu gen/genler anneden ya da babadan gelebilir. Bu genetik kod erkeklerde ve kadınlarda tanımlanabilmekte, dolayısıyla hem kız hem de erkek çocuklar ileride bu tip saç kaybına maruz kalabilmektedir.

Hormonal etkiler

Androgenetik saç dökülmesinin oluşumu mekanizmalarında rolü olan hormonlar androjenler olarak da adlandırılan erkeklik hormonlardır. Androjenler pek çok yaşamsal mekanizma üzerinde önemli etkilere sahiptir. Etkilerini diğer hormonlar gibi hücre zarı üzerindeki ya da hücre içindeki reseptörlere bağlanarak gerçekleştirmektedirler. Saç köklerini farklı türden androjenler etkileyebilir.  Vücudun farklı bölgelerindeki saç kökleri aynı androjene farklı cevaplar verebilmektedir. Saç dökülmesi döneminde iki tip andronjen rol oynamaktadır testosteron ve dihidrotestosterondur. .

Saç dökülmesi yaşan bireylerin saç köklerindeki androjen resptörleri normladen daha hassastır. Bu da kanda normal düzeyde bulunan androjenlerin saç köklerini daha fazla etkilemesine neden olur.

Saç dökülmesi meydana gelen alan 5 alfa redüktaz enziminin aktivitesi daha yüksektir. Haliyle buralarda daha fazla testosteron dihidrotestosterona çevrilmektedir. DTH’nin testosterona oranı ne kadar büyük olursa saç dökülmesi de o kadar hızlı gelişir ve dökülür.

Yaşam kalitesi ve yaşlanma

Bireylerin normal uyku düzeni ve beslenme dengesinden çalışma ve yaşam standartlarını sürdürmesi sonucu ve vücudun kendini yenileme yeteneğini kaybederek normalden çok daha düşkün ve yıpranmış bir hale gelmesi ile meydana gelmektedir. Yaşın ileri durumda olması ise bu durumu artırır.

Deri hastalıkları

Mantar ve yağ salınım hastalıkları da saç dökülmesine neden olarbilir.

İlaç kullanmaya bağlı dökülmeler

Troit gibi hormon replesman ilaçları ve Kemoterapi ilaçlarına bağlı dökülmeler de görülebilir.

Dahili hastalıklar

Kanser hastalıkları gibi sistemik etkileri olan hastalıkların da sonrasında saç dökülmesi meydana gelebilir.

Travmalar

Fiziksel travmalar, yanık ve radyasyona maruz kalan bireyler saç dökülmesi meydana gelebilir.

Bir önceki yazımız olan Saç Ekimi Öncesi Analiz başlıklı makalemizde saç analizi, saç ekim muayenezi ve saç ekimi öncesi analiz hakkında bilgiler verilmektedir.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir