Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

Saç Büyümesine Etki Eden Faktörler

SONY DSCSaç büyümesinde ki faktörleri su şekilde anlata biliriz. Saç büyümesinde 3 evre vardır. Bu evreler;

Anajen büyüme evresi, Katajen geçir evresi ve Telojen dinlenme evresi. Bu evreler birbiri arkasına devam etmektedir. Bunu saçın yaşam döngüsüde denilmektedir.

Anajen Evresi

Bu evre saçın büyüme evresidir ve aynı zamanda en uzun evredir. Anajen doğal saç büyümesi 2 yıl ile 6 yıl arasında süren bir evredir. Bu evre esnasında saçların uzunluğu 3 cm den 1 metreye kadar uzayabilir. Herhangi bir zamanda başımızdaki saçların bir kısmı saç büyümesi döngüsünün evresindedir. Bu evrenin sonunda saç Katajen dediğimiz evrenin başlangıcına gelir.

Katajen Evresi

Saç büyümesi evresinde ikinci evredir katajen. Katajen evresinde büyüme aktiviteleri durmaya başlar 1 veya 2 hafta kadar devam eder. Katajen saçın büyüme evresinde en kısa evredir. Kısa evre olması bu 3 evrenin en önemsizi olması anlamına gelmemektedir. Saçın büyüme döngüsünde dinleme evresi yani Telojeni göstermektedir.

Telojen Evresi

Bu üç evre Telojen evresi ile tamamlanır. Telojen dinlenme ve dökülme evresidir. Bu evre saç teli aynı boyda kalmaktadır. Üç ve ya dört aylık bir zamandır. Bu süre sonucunda alttan gelen yeni saçın itmesi ve dışarıdan bir etken sayesinde kolayda kökünden düşer. Telojen evresi saçın yaklaşık büyüme evresinin %20 sini oluşturmaktadır. Bu evre sırasında yeni saçlar yeniden oluşmaya başlayarak saçın doğal büyüme evresini tamamlar.

Bir önceki yazımız olan Saç Kılı Oluşumu başlıklı makalemizde saç, saç ekimi ve sac kılı hakkında bilgiler verilmektedir.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir