Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

Olağan Saç Dökülmesi

olagan sac dokulmesiMerhaba arkadaşlar. Bütün yazılarımızda saç dökülmesi, saç ekimi gibi araştırmalarımızdan ve bildiklerimizden bahsetmiştik. Bu yazımızda da Olağan Saç Dökülmesi ile ilgili araştırmalarımızdan bahsedeceğiz.

Saça dair bilinmesi gerekenlerden bir kaçını söyleyecek olursak insan kafasında 100.000 adet saç vardır. Ve bu rakam sahip olduğumuz en yüksek sayıdır. Saç folikülleri anne karnında oluşmaktadır ve bir daha asla yeni folikül oluşmaz. Saç kılı keratin ve proteinlerden oluşmaktadır, bunlarında alt yapısı aminoasitlerdir.

Olağan saç dökülmesi, ömrünü tamamlamış saç kendiliğinden dökülür ya da dış etkenler tarafından dökülür. Yıkama, şampuanla, fırçalama, saça şekilde verme çalışmaları tarama gibi etkenler dış etkenlerdir. Bunların yerine yeni saç çıkar günde ortalama 100 tane saç dökülür buna da normal diyebiliriz. Hamilelikte ve yeni doğmuş bebeklerde görülen dökülmeler olağan saç dökülmesi sayılabilir.

Saç neden dökülür

Gerçekte dökülmeyen saç teli yok diyebiliriz. İnsanlar gibi saç telleri de doğar büyür ve ölürler. Bu bir döngüdür 3 – 5 yılda bir tekrar etmektedir. Fakat dökülen saç telleri günde 100 saç telini aşıyorsa, dökülen saçların yerine çıkan saçlar ince ve cansız ise elinizle sıvazladığınızda avuç avuç elinize geliyor ya da saç çizgisi geriye doğru çekiliyor ise o zaman hiç zaman kaybetmeden önlem alınması gereken saç dökülmesi sorunu var demektir.

Bir önceki yazımız olan Saç Hastalıkları başlıklı makalemizde saç, saç dökülmesi ve saç hastalıkları neler hakkında bilgiler verilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir