Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

Kellik Nedir?

kellik nedirKellik nedir sorusuna hepimizin vereceği cevap aynıdır sanırım. Kellik hormonal ve strese bağlı ya da deri hastalıkları gibi ve ya diğer hastalıklar, ilaçlar ve madde kullanımına bağlı olarak meydana gelen saç dökülmesi sonucu oluşur.

Dökülme sebebine göre çok fazla yöntem uygulanıyor. İlaçlar, merhemler ve losyonlar en belirgin yöntemlerdir. Son yıllar da lazer uygulamaları gibi ileri teknoloji ürünü modern teknikler de kullanılmaktadır. Ancak özellikle Androgenetik saç dökülmesi sonuçlarında bu yöntemlerin neticeleri çoğu zaman kalıcı olmamaktadır.

Doktorlar tarafından, başarılı bir operasyonla hem kalıcı hem de doğallık yönünden saç ekimi en etkili yöntemdir. İlaç ve lazer saç ekiminden sonra tedaviye destek yöntemler olarak kullanılarak hızlandırılır.

Kellikten korunma yolları

Kellikten hepimiz korkarız kimse istemez saçlarının dökülmesini ve görüntüsünün değişmesini. Bunun içinde dikkat çok dikkatli olmalıyız. Peki, kellikten korunmanın yolları nelerdir dersiniz.

Kellikten korunmak için en önemli şartlardan biri temizliktir. Kelliğin tedavisi uzun uğraşlar ister ver zordur. Tedavi için merhem ve alkolle biraz sulandırılmış tentürdiyotlar kullanılır. Işın tedavisi de bu hastalın için sık kullanılan yöntemlerdendir. Örneğin kelliğe yakalanan çocuk bu problemden karşılaşana kadar okula gitmemelidir. Bazı durumlarda genç yaşlarda meydana gelen saç kaybının kellikle ilişiği yoktur.

Bir önceki yazımız olan Stres Nedenli Saç Dökülmesi başlıklı makalemizde saç dökülmesi, stres kaynaklı saç dökülmesi ve strese bağlı saç dökülmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir