Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlarda Saç DökülmesiKadınlarda saç dökülmesi erkeklere göre farklıdır. Erkeklerde saç dökülmesi bölgesel olarak meydana gelirken kadınlarda seyrelme şeklinde saç dökülmesi meydana gelir.

Saç genellikle ayda 1 cm uzar ve bu uzama 3 – 6 yıl arasında bu şekilde devam eder, devamında saç dökülmeden önce dinlenme dönemine girer. Kısa bir zaman sonra boş alandan yeni saç teli çıkar. Stabil durumda saçların %80’i büyüme evresindeyken %20’si dinlenme dönemindedir. Dökülen saçın yerine tekrar saç çıkmadığında ise kellik meydana gelir.

Kadınlarda saç dökülmesi erkeklerdeki dökülmeye göre daha az sıklıkta karşılaşılır. Erkek tipi saç dökülmesi ile benzerlik taşımasına rağmen birçok tarafıyla da farklıdır. İlk satırda da söylediğim gibi erkeklerdeki tamamen açılma ender olduğunda ötürü dökülmeden çok seyrekleşme daha mantıklı bir açıklama olacaktır. Her ne kadar kadınlardaki saç dökülmesi de erkeklerinki gibi hormonal olsa da ergenlikte başlamaz. Kadınlarda açılma erkeklere göre biraz daha ileri yaşlarda meydana gelir. Kadındalar da saç dökülmesi menopoz döneminde daha yoğun yaşanan bir dönemdir. İlaç kullanımı ve hamilelik dönemleri erken dökülmelerin teme hazırlayıcı nedenidir. Yani şunu diye biliriz menopozda dökülmenin daha yoğun olduğu gibi doğumunda kadınlarda saç dökülmesinin yoğun olduğu bir dönem diye biliriz.

Erkek tipi saç dökülmesinde saç çizgisi zamanla geriye doğru gidip alın açılmasına rağmen kadınlarda alnın açılması çok ender rastlanan bir durumdur.

Erkeklerde yaşanan saç dökülmesinde alındaki saç çizgisi zamanda geriye gidip alın açılmasına neden olurken kadınlarda alın açılması çok ender gözlemlenmektedir.

Dökülmeleri 3 ya da 5 evre üzerinde toplayabiliriz.

  1. Evre: Hamilton skalasında erkeklerdeki 1. evre ile benzerlik göstermektedir.
  2. Evre: Dökülme ilerlemiştir ve açılma gözle görünüz duruma gelmiştir. Yanlara ve geriye doğru ilerleme erkek tipi dökülmeye göre pek görülmez.
  3. Evre: Menopoz dönemi dökülmeler bu tip dökülmelerdir. Başörtüsü takan bayanlarda görülme sıklığı ve saç dökülmenin bu evreye gelme ihtimali daha yüksektir. Saç ekimi işleminin uygulandığı kadınların çoğu bu evrededir.
  4. Evre: ilerleyici tipte olan dökülme kadınlarda saç dökülmesinin ilk evresi kabul edilir. Çünkü kadınlarda saç dökülmesi 3. evrede kalır. Bazılarında 4. evreye geçer bu evre saç ekimin haricinde hiçbir tıbbi müdahale ile yarar sağlanamayan ümitsiz evrelerden birisidir.
  5. Evre: İlerleyici (Diffüz) saç kaybının son evresidir. Tıbbi tedavilerden çok kozmetik tedbirlerin mantıklı seçenekler olduğu bu evrede bireyde tedavi seçeneklerinin sınırlı olduğunu bilir. Buna rağmen bazı bireyler bu evrede bile saç ekimi yaptırırlar ve yüksek fayda görürler.

Bir önceki yazımız olan Saç Mezoterapisi ve PRP başlıklı makalemizde prp saç tedavisi, prp tedavisi ve saç mezoterapisi ve prp tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir