Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

Kadın Tipi Saç Dökülmesi

kadin tipi sac dokulmesiKadınların yaşamlarında belli bir süreden sonra sıklıkla saç dökülmesi sorunu ile karşılaşırlar ve fiziksel görüntülerini de önemli düzel etkilemektedir. Bütün hepimizin bildiği gibi kadınlar güzelliklerine önem vermektirler. Güzel görüne bilmek için sürekli makyaj yapıp cilt maskelerine yani cilt bakımlarına önem verirle, kadınların saçlarında yaşadıkları dökülmeler hem fiziksel hem de psikolojik açıdan olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden saç dökülmesi yaşayan her insan gibi kadınlarda, kadın tipi saç dökülmesi hususunda araştırma yaparak saç dökülmesi sorununa çare bulmak için çözüm ararlar.

Saç dökülmesine sebep olan birçok faktör vardır. Fakat saç dökülmesinin en belirgin sebeplerinden biri erkeklerde de olduğu gibi hormonlardır. Kadınlarda saç dökülmesine yol açan hormonlar erkeklerde saç dökülmesine sebep olan hormonlarla aynıdır. Kadınlarda erkeklik hormonları ve androjenleri, daha az olduğu halde kadınlarda da mevcuttur ve saç köklerini zayıflatmaktadır. Bu husus genel olarak menopozun ilk günlerinde olmaktadır. Bu zaman dilimi içerisinde saçlar güçsüzleşirken, yüzdeki tüylerde sertleşmeye başlar. Dökülen saçların tekrar çıkışı gözlemlenmezken foliküller hala hayattadır.

Kadın tipi kellik ya da saç dökülmesi genel olarak 30’lu yaşlarda başlamaktadır, 40’lı yaşlarda ise daha belirgin hale gelir ce hatta menopozdan sonra iyice belirgin hale gelmektedir. Bu kellik genellikle kafanın üzerindeki ve yanlardaki saçlarda dökülme ile kendini göstermektedir.

Hepimizin bildiği üzere günde ortalama 60 – 100 adet arasında saçımız dökülmektedir ki bu normal bir durumdur. Bu dökülenlerin yerine tekrar saç çıkması şanslı bir durumdur. Saçlarımızın döküldüğünden endişe etmemiz için ya bu dökülen saçların yerine tekrar saç çıkmaması ya da günlük dökülen saç sayısının 125 – 150’yi aşması gerekmektedir.

Saçları incelmiş ve seyrelmiş bir kadınsanız, yapmanız gereken tek şey bu durumun saç ekimi işleminde uzman bir doktor tarafından doğru biçimde teşhis edilmesini sağlamanızdır. Teşhis konulduktan sonra doktorunuz size uygun ve gerekli olan ilaçlı ya da cerrahi tedavi önerecektir.

Bir önceki yazımız olan Erkek Tipi Saç Dökülmesi başlıklı makalemizde erkek tipi saç dökülmeleri, erkek tipi saç kaybı ve erkeklerde saç dökülme nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir