Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

Kadın Tipi Kellik

kadin tipi kellikMerhaba yeni bir makalemizle karşınızdayız. Androgenetik alopesi (kadın tipi kellik) karakteristik bir yapıya sahip saç kaybıdır. Kafanın ön kısmında yani alın bölgesindeki saç çizgisinin gerilmesiyle başlamaktadır ve kafanın tepe kısmındaki saç tellerinin incelmesiyle devam etmektedir.

Ensedeki ve kafanın iki yanındaki saçlar bundan etkilenmezler. Saç dökülmesi 5 alfa redüktaz enziminin testosteron dihidrotestestosteron (DHT) çevirmesinden kaynaklanmaktadır. Saçlar genetik bir durum olarak DHT’ye karşı hassastır ve zamanla küçülmektedir neticsesinde de saç dökülmesi meydana gelmektedir.

Kadın tipi kellik genel olarak yaklaşık 30’lu yaşlarda başlamaktadır 40’lı yaşlarda daha çok dikkat çeker ve menopozdan sonra daha çok fark edilmektedir.

Günümüzde yaygın olan kadın tipi kellik tıbbi koşulları tartışılır. Kadınların %50’sinden fazlası 80’li yaşlarda saç dökülmesi, bir kısmı doğumdan sonra ve diğerleri stres, yaşlanma ve menopoz kimisi genetik ve hala kimilerinde medical nedenlerdir. Saç kaybı sebebi ne olursa olsun hayattaki önemi küçümsenemez.

Kadın olsun erkek olsun saçlarını kaybettiklerinde doğal genç görüntülerinden fazlasını kaybederler. Kendilerine olan öz güveni ve saygıyı yitirdiklerinde sadece yeni bir gün hayatın basit zevklerine ihtiyaç duyarlar. Kadın tipi kellik yaşayan herkes için bir çözüm vardır. Saç ekimi, kapatıcılar, lazer tedavisi, peruk uygun seçeneklerdir. Stresten dolayı ya da doğum tipi kellik yani saç dökülmesi doğal meditasyon gibi stres yöntemi tekniklerle zamanla tersine çevire bilmek mümkün olabilir.

Bir önceki yazımız olan Kadın Tipi Saç Dökülmesi başlıklı makalemizde kadin tipi saç kaybı, kadın tipi kellik ve kadın tipi saç dökülmeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir