Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

Hamilton Skalası ( saç dökülme evreleri)

 

  • Ilk olarak Dr. Hamilton 1951 yılında erkek tipi saç dökülmesini sınıflandırmış, daha sonra da Dr. Norwood   1975 yılında bu sınıflandırmayı geliştirmiştir. Bu sınıflandırma günümüzde de aşağıdaki şekliyle kullanılmaktadır ve saç dökülmesinin hangi seviyede olduğunu tespit etmek için rehberlik etmektedir.

skala

 

  • Skalada, saç dökülmesi 7 kademede sınıflandırılmıştır. Seviye 1 de görüldüğü gibi saç dökülmesi öncelikle saçın ön kısmında kenarlardan başlar. Saç dökülmesi ilerledikçe (Seviye 2-3) saçın ön kısmında yanlarda boşluklar artar, saç alın çizgisi geriye çekilir ve saçın tepe kısmında (Vertex bölgesi) açıklık oluşmaya başlar. Seviye 4A ye gelindiğinde “kellik” olarak adlandırabileceğimiz durum ortaya çıkmıştır. Bu durumda saçlarımız; kafamızın alın bölgesinden arka bölgesine doğru dökülmüş ve saç derisi oldukça görülür bir hal almıştır. 4A itibari ile saç ekimi daha yakıcı bir ihtiyaç haline gelir.

Bir önceki yazımız olan FUT - FUE Ekim Restorasyonu; başlıklı makalemizde bayan saç ekimi resimleri, erkek tipi saç kaybı ve fue saç ekimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir