Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

FUT Saç Ekimi Nedir?

fut saç ekimi nedirSaç ekimi, sağlıklı saç köklerinin bulunduğu bölgeden alınarak saçsız bölgeye transferi işlemidir. Genellikle saç kökü alımı kafanın arka kısmında ense bölgesinin biraz üzerinden iki kulak arasındaki saç kökleri alınmaktadır. FUT saç ekimi yöntemi ise saç naklinin yöntemlerinden en eskisidir.

FUT saç ekimi ilk olarak 1995 senesinde Amerikalı Dermatolog DR. Bernstayn tarafından tarif edilmiş ve yaptığı çalışmalara bu konuda rehber olmuştur. Bu çalışmalar sac ekiminin maksimum sıklık yarattığı ve işlem sonrası yara iyileşmesini kolaylaştırıldığını anlatmaktadır.

FUT yöntemi ile saç ekimi

FUT (Follicular Unit Transplantation), saçların (FU; Foliküler Ünite) transfer edilmesi işlemini tanımlamaktadır. Doğa olarak saç kökleri 1 – 4 arası saç teli içeren gruplar halinde bulunur. Bu gruplar FUT yöntemi ile sadece mikroskop altında elde edilebilir. Saç ekim merkezlerinin FUT yöntemi ile saç ekimi yapabilmesi için saçlı bölgeden alınan saç tellerinin mutlaka mikroskop altında ayrıştırılması gerekmektedir. Günümüzde FUT saç ekimini geride bırakan saç ekimi yöntemi olan FUE yönteminde ise saç kökleri tek tek alınarak elde edilir ve mikroskop altında ayrıştırılmak zorunda kalınmaz.

Mikroskop altında kök ayırma

Saç köklerinin mikroskop altında ayrıştırılması tecrübe ve deneyim artı beceri isteyen bir işlemdir. Çıplak göz veya büyüteç altında ayırma işleminden farklı olarak saç nakli işleminin sonuçlarının doğal olmasının yanı sıra çöpe giden saç kökü sayısını büyük derecede azaltmaktadır. Saç ekim merkezleri daha fazla sayıda yetişmiş teknisyenlerle bu donanıma sahip olabilirler. Böylece, sadece saç ekimi için organize bir hemşire ve teknisyen ekibi uzun deneyimler sonucu yetişirler. Sadece FUT saç ekimi yönteminde mikroskop altında saç kökü ayrıştırılır. Miktoskop altında ayrıştırılmayan saç ekimleri FUT değil Minigraft ekim olarak adlandırılır.

Saç ekiminin diğer bir avantajı ise nakil edilecek saç gruplarının çok ince olması ve haliyle içine yerleştirileceği kesilerin narin bir şekilde açılmasını sağlayarak çok az doku hasasına neden olmasıdır. Böylece iyileşme dönemi mümkün olduğu kadar kısaları.

Saç greftleri özel mikroskoplar ile ayrıştırıldığında hasarsız, etraftaki saç kökü içermeyen dokunun daha kolay ayrıştırılmasına olanak tanır. Böylece saç ekimi son derece doğal bir şekilde sonuçlanmaktadır.

Saç ekimi işleminde seans sayısı saç dökülen bölgenin büyüklüğüne yani ekim yapılacak saç kökü yoğunluğuna göre değişim göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan FUE Saç Ekimi Nedir başlıklı makalemizde fue saç ekimi, fue saç ekimi yöntemi ve fue saç nakli hakkında bilgiler verilmektedir.

3 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir