Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

FUE ve FUT Yöntemi Arasındaki Farklar

FUE ve FUT Yöntemi Arasındaki FarklarSaç ekimi, saçlı derideki sağlıklı saç köklerinin alınarak saçsız bölgeye nakline denir.  Saç ekimi yöntemi FUE ve FUT saç ekimi yöntemlerinin ikisinde de saç köklerinin aynı yerden alınır. Kafanın arka kısmında ense bölgesinde iki kulak arasından alınmaktadır.

Saç ekim işlemi için uygulanan FUE saç ekimi ile FUT saç ekimi yöntemleri karşılaştırıldığında, her iki teknikte de aslında alınan saç köklerinin ekim şekli aynıdır. İki yöntemin arasında ki asıl fark saç köklerinin alım şeklidir. FUT yöntemi ile saç ekimi yapıldığında iki kulak arasında, dökülmeye dayanıklı olan bölgeden ortalama 15 – 20 cm uzunluğunda 1 – 2 cm genişliğinde bir deri parçası alınır. Bu deri parçasının alındığı kısım gerdirilerek plastik cerrahı tarafından dikilir. Doğal olarak alınan deri parçasının uzunluğunca burada çizgi şeklinde bir dikiş izi kalabilir. FUE yöntemi ile saç ekimi yapıldığında ise saç kökleri daha geniş bir alandan tek tek alınıyor. Burada saç köklerinin alındığı bölgelerde 1 mm çapında küçük delikler oluşmaktadır. Sonrasında bu delikleri dikiş atarak kapatmaya gerek bile kalmadan, çoğu zaman gözle görülmeyecek kadar küçük nokta haline bir iz bırakarak kendiliğinden iyileşmektedir.

FUT yöntemi ile saç ekimi ameliyatı yapıldığında saçlar, dökülmeye karşı dayanıklı olan bölgeden alınır. Haliyle ekilen saçların kalıcılık oranı da son derece yüksek olmaktadır. FUE yöntemi ile saç ekimi yapıldığında ise saç kökleri tek tek alındığı için köklerin alındığı yer daha geniş bir alana sahip olmaktadır. Burada geniş bir alandan alınması gerektiği için, dökülmeye karşı en dayanıklı olan bölgenin dışına da ister istemez çıkılmaktadır.  Bu durumda FUE yöntemi ile saç ekimin işleminde dökülmeye karşı dayanıklılığı daha zayıf olan saç köklerinin ekilme şansının olduğunu göstermektedir. FUE saç ekimi yönteminde, kökler tek tek alınır ve köklerin alındığı alanın da tamamen saçsız kalmaması için o alandaki saçların hepsi alınmaz. Bu yüzden FUE yönteminin uygulama esnasında elde edilen saç kökü sayısı FUT yöntemine göre daha değişken olabilmektedir. Ekim işlemi için daha fazla saç kökü elde etmek için, daha geniş bir alandan saç kökü alımı yapılabilmektedir. Haliyle böyle olduğu gibi dökülmelere karşı daha dayanıksız bölgelerden de saçların alınmasını zorunlu hale getirmektedir.

Bu değişikliklerin dışında, FUE yöntemi ile uygulanan saç ekim operasyonlarının sonrasında alınan köklerden geriye kalan küçük delikler, dışarıdan bakıldığında görülmeyecek kadar yüzlerde küçük bir iz bırakmaktadır.  Bu izle yakın saç köklerinde gerginliğe sebep olabilir, ileride uygulanacak olan seanslarda köklerin tekrar alınması bir nebze zorlaştırılabilmektedir. Genellikle saç ekiminin nasıl yapıldığı da oldukça merak konusudur yaptıracak bireyler tarafından ciddi sorular sorulmaktadır.

Günümüzde en çok tercih edilen saç ekimi yöntemi FUE saç ekimi yöntemidir. Hatta şunu da söyleye biliriz ki saç ekimi uygulamasının bu kadar yaygınlaşmasın FUE yöntemi neden olmuştur. FUE yönteminin verdiği doğal sonuçlar sayesinde saç ekimi ameliyatına olan ilgiyi artırmış ve popülaritesini yükseltmiştir.

FUE yöntemine göre daha uygun olmasına karşın, FUT yöntemi daha kanlı ve eski bir yöntem olduğundan dolayı günümüzde çok fazla tercih edilmemektedir.

Bir önceki yazımız olan Saç Mezoterapisinin Faydaları başlıklı makalemizde mezoterapinin avantajları, saç mezoterapisi ve saç mezoterapisi ve avantajları hakkında bilgiler verilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir