Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

erkek tipi sac dokulmesiMerhaba arkadaşlar. Bu yazımızda sizlerle Erkek Tipi Saç Dökülmesi ile ilgili bilgi paylaşımında bulunacağım. Saç Dökülmesi başlıklı yazımızda kısaca bu konu üzerinden geçmiştik şimdi de daha açıklayıcı bir anlatımla karşınızdayız.

Erkek tipi saç dökülmesi kendini ilk belli etmeye saçlarda incelme ile başlar. İncelen saçların zamanla renkleri değişerek açık renklere dönüşür ve en son saç kökü tamamen kaybolur. Bu süre uzun bir dönemdir ve kişiler tarafından istenmeyen stresli bir süreç anlamına gelir.

Erkek tipi saç dökülmesi şakaklarda ve başın üs kısmında yani tepe bölgesinde kademe kademe saç dökülmesi başlar ve neticesinde seyrelme gözlemlenir. İlerleyen zamanda kafamızın tepe bölgesi ve açılan şakak bölgesi birleşerek sadece başın ön kısmında çok az saç kalır ve son olarak bu bölge de dökülür sadece kulak üstü ve kafanın arka kısmı yani en bölgesindeki saçlar kalır. Kısaca hatırlatmak gerekirse ense bölgesindeki saçlar ömür boyu dökülmeyen saçlardır.

Açıkçası erkeklerin cinsiyetine bağlı özellikleri veren en önemli hormonun gerçekte saçların da dökülmesindeki en büyük etkenlerdendir. Tetesteron vücutta beş alfa redüktaz dediğimiz bir enzim aracılığı ile DHT (dihidrotestesteron) dönüştürür. DHT hormonu da saç köklerine giderek bir çeşit reseptörlerin vasıtası ile saçımıza sinyaller gönderir. Bu sinyaller saçımızda büyüme sürecinde evrenin kısalmasına ve saç köklerinin küçülmesine ve terminal saçlarda azalma gibi etkiler ortaya çıkmasını sağlar. Şöyle de denile bilir saç telleri incelecek, cansızlaşacak, güçsüzleşecek, sayıları azalacak ve seyrekleşecek.

Erkeklerin hepsinde testesteron hormonu bulunmasına rağmen neden saç dökülmesi bütün erkeklerde görülmüyor dersiniz.

Bununla ilgili olarak en önemli teori saç foliküllerinde bulunan reseptörlerin genetik olarak daha fazla olması ile bağlantılıdır. Bu bağlı olarak DHT kıl köklerinde daha güçlü etki göstermektedir. Diğer bir teori ise testesteron dönüştüren beş alfa redüktaz enziminin çok çalışması denilmektedir. Adı ne olursa olsun genetik bir şekilde kodlanmış olan saç dökülmesinin en önde gelen tedavisi yine de saç ekimi işlemidir. Kulaktan duyma tedavilerden sonuç alanını hiç kimse şuana kadar görmüş değildir.

Bir önceki yazımız olan Olağan Saç Dökülmesi başlıklı makalemizde olağan saç kaybı, saç dökülme nedenleri ve saç dökülmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

No Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir