Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

Androgenetik Saç Dökülmesi Nedir?

androgenetik sac dokulmesi nedirAndrogenetik saç dökülmesi ortalama erkeklerin yarısının saç dökülmesi sebebidir. Kendisini yaklaşık 30’lu yaşlarda göstermeye başlar 40’lı yaşlarda kesinlikle fark edilecek kadar ilerlemiş olur. Erkeklik hormonlarının genetik yatkınlığına sahip saçların üzerindeki etkilerden kaynaklanır. Erkeklik hormonlarının diğer adı androjendir; androgenetik saç kaybı tanımlaması bundan kaynaklanmaktadır.

Genetik saç dökülmesi diye ifade edebileceğimiz androgenetik saç dökülmesi tipi aslında erkeklerde en çok rastlanan dökülme tipidir. Açıkçası çok karakteristik bir husustur. İlk olarak saçlar şakak ve tepe kısmından olmak üzere zayıflama meydana gelir. Zamanla bu zayıflama kafanın arka kısmına doğru ilerlemektedir. Saç dökülmesi sorunu yaşayan erkeklerin mutlaka anne ve baba tarafında saç dökülmesi sorunu yaşanmaktadır. Ancak her saç dökülmesi sorunu yaşayan kişinin anne ve babasında bu problemin olması gerekmez. Bu genler çok da baskın değildir anne ve babadan eşit sayıda geçer yani dayı ve amcalardan bile genetik saç dökülmesi geçebilir.

Sebebi nedir?

Saçlarımız DHT hormonuna ne kadar duyarlı ise bu dönemde o kadar agresif izlemektedir. Hastalık genetik olarak narin kişilerde, saç foliküllerinin bir bölümünün erkeklik hormonuna ani dihidrotestosterona (DHT) aşırı duyarlı duruma gelmesiyle oluşmaktadır. Bu hormon saç köklerinde adeta bir zehir etkisi yapmaktadır. Saç tellerinin budun sonuca zamanla incelerek, cansızlaşır ve güçsüzleşmeye başlar bunun neticesinde de dökülmeye yönelir.

Şayet bu sorun sizde de varsa ne yaparsanız yapın saç kaybından kurtulmanız mümkün olmayacaktır. Bu yüzden siz  Sacekiminfo..com ziyaretçilerine tavsiyemiz saçlarınız dökülmeye başladığında yapacağınız en doğru şey stres yapmadan saç ekimi ve saç dökülmeleri konusunda uzman ve deneyimli bir doktora danışmanız olacaktır. Kulaktan duyma ilaçlara ve tedavi yöntemlerine kesinlikle yönelip uygulamayınız. Bu tedavileri uyguladığınızda hem zaman kaybı hem de geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilir.

Unutmamamız gereken bir durumda şudur ki günümüzde saç dökülmesini tamamen durdurmak neredeyse mümkün değildir. Fakat uygun tedaviler sonucu bu durumu yavaşlatılabilir.

Eğer saçlarınız dökülüyor ve bu sorundan kurtulmak istiyorsanız saç ekimi merkezlerinden en iyisini seçip karar verdikten sonra deneyimli bir doktora muayene olup saç nakli işlemini yaptırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Erkek Tipi Kellik başlıklı makalemizde erkek tipi saç dökülmesi, erkek tipi saç dökülmesi nedenleri ve erkek tipi saç kaybı hakkında bilgiler verilmektedir.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir