Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

Saç Ekiminden Sonra Saçlar Ne Zaman Çıkar

ekilen-sac-ne-zaman-cikarSaç ekimi uygulamasından sonra saçların çıkış süresi, ekim yaptıran kişiye göre ve hatta ekim yaptıran kişinin kadın veya erkek olmasına göre değişiklik gösterebilir. Yapılan araştırmalarda saç ekiminden sonra saçların çıkış hızı kadınlarda erkeklere göre daha yavaştır. Saç ekiminden sonra saçların %99’u dökülür ve geriye kalan %1’lik kısım ise uzamaya devam eder. Bu durumda kişiye göre farklılık gösterebilir.

Ancak ekim işleminden sonra saçların %99’unun döküldüğü gibi bu saçlar döküldükten 2 -3 ay sonra yeniden çıkış gösterirler.  Fakat bu süre değişebilir çünkü saçların dökülmesi tamamen alınan bölgedeki saçların hangi fazda yakalandığına dayalıdır. Saç 3 fazda gelişir. Anajen, Katajen ve Telojen fazladır. Haliyle ekim yapılan bölgede de o anki fazların göre çıkış gösterirler. Ön kısımdaki saçlar daha hızlı çıkış göstermektedir ortalama 2 – 3 ayda çıkmaya başlar, 5 – 6 ay sonra genelde %50 – %60 oranında saç çıkması tamamlanmış olur. Tepe kısmındaki saçlar ön kısma göre daha yavaş çıkar. Bu bölgedeki saçların çıkış gösterme süresi bazen 1 – 1.5 yılı bulabilir.

Ekilen saçların çıkış süresini hızlandırmak için herhangi bir özel işleme gerek yoktur. Kişiler yine norma hayatlarına devam edebilirler. Ekim işleminden sonra saçların ilk çıkışı ince ve tüy gibi olur ancak saçların kestirildikçe daha kalın telli saç tellerin halini almaya başlar ve zaman normal kalınlığına kavuşur.

Saç ekimi uygulamasında şayet doğru yöntem kullanıldıysa saç ekimi operasyonundan sonra gerekli talimatlara uyulmuşsa saçların çıkmama ihtimali söz konusu bile olamaz. Saçlar genelde 1 yıl da çıkış sürelerini tamamlamış olurlar.

Bir önceki yazımız olan Saç PRP’si Nasıl Uygulanır başlıklı makalemizde prp tedavisinin uygulanması, saç ekimi prp yöntemi nasıl uygulanır ve saç prp yöntemi nasıl uygulanır hakkında bilgiler verilmektedir.

15 Yorum Yapılmış

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir