Scalp Health Center
Bizimle İletişim Kurun

Saç Ekimi Yöntemleri

sac ekim yontemleri fut fueSaç ekimi, sağlıklı bölgeden alınan saçların dökülme meydana gelen kısma nakli işlemidir. Son yıllarda gelişen teknoloji ile adını duyuran ve popülaritesini yükselten saç ekimi yöntemi saç dökülmesine en iyi çözüm olmuştur.

Saç ekiminde gelişen son yöntemler ile işinin ehli olan uzman doktorlar gerçekten çok güzel neticeler elde edebiliyorlar. En önemlisi, ihtiyaç olduğunda göğüs ve sırt gibi vücudun diğer bölgelerindeki kıl kökleri ekim için alınabiliyor.

Kullanılan iki tür saç ekimi yöntemi vardır

İki yöntem de canlı saç kökü nakli gerçekleştirir ve genel anestezi gerektirmeyen, lokal anestezi ile yapılan bir işlemdir. İki yöntemin arasındaki fark ise saç köklerinin alınma şeklidir. FUT yönteminde iki kulak arasında saç kökü alınan bölgede çizgi şeklinde bir iz kalmaktadır, FUE yönteminde ise arka kısımda saç kökü alınan bölgede hiçbir şekilde iz kalmamaktadır. Her iki teknikte de uzman doktorlar tarafından yapıldığı takdirde iz kalma durumu yoktur.

FUT yöntemi

FUT saç ekimi yöntemi klasik bir saç ekim tedavisidir. FUT tekniğinde kafanın arka kısmında ense bölgesinin biraz üzerinde iki kulak arasından yaklaşık 10*3 cm boyutunda şerit şeklinde saç kökü alımı yapılır. Alınan bu saç kökleri mikrogreftler haline getirilir ve mikrogreftler şeritler halinde dökülme meydana gelen bölgeye tek tek ekilir. Sonrasında saç kökünün alındığı bölge dikilir ve b bölgede sadece çiz şeklinde ortalama 10 cm’lik bir iz kalır. Bu yöntemde tek seansta 5000 – 6000 civarında saç teli yani ortalama 1500 – 1800 greft ekilmektedir. Bu rakam tek bir seans için çok iyidir ve tek seansda açıklık çok geniş değilse tamamen kapanır. Tek bir seansta ekilen saç teli ortalama 5000 – 6000 civarındadır bundan fazla ekim yapmak mümkün değildir. Kafanın arkasından yani sağlıklı bölgeden alınacak saç kökünün de belli bir limiti vardır. Bu rakamın üzerine söylenecek rakamlar kesinlikle gerçekçi olmayacaktır. FUT yönteminde 6 ay ar ile 2 seans ekim yapılabilmektedir. Operasyon 3 ya da 4 saat civarında sürmektedir.

FUE yöntemi (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu)

FUE saç ekimi yönteminde saçlar yine aynı alandan yani kafanın arka kısmında ense bölgesinin biraz üzerinde iki kulak arasından alınır. Ancak bu yöntemde saç kökünün alınma şekli farklıdır; saç kökleri uzu 1 mm çaplı olan punch aleti ile alınır. Alınan her 1 mm çaplı doku içindeki saç kökü sayısı 1,2 veya 3 tür. FUE yönteminde tek seansta 1000 – 1500 saç teli ekilebilir. İşlem 4 – 5 gün ardı ardına uygulanabilir. Bu şekilde ekim işlemi yapıldığında 5000 – 6000 saç teli ekilebilir. Seansların sayısı saç kökü nakline ve bireyin dökülme meydana gelmiş bölgenin büyüklüğüne ve açıklığına göre değişiklik gösterebilir. Tek seansta FUT yönteminde 5000 – 6000 saç teli transfer edilebilirken, FUE yöntemiyle ise 4 – 5 gün ardı ardına ekim işlemi yapıldığında bu sayıya ulaşılabilinir.

FUE yönteminde saç kökleri tek tek alınmaktadır. FUE yönteminde saç köklerinin alım işlemi tek tek yapıldığı için seans 7 – 8 saat sürmektedir. Haliyle FUE uzun zaman alan pahalı bir yöntemdir. FUE yönteminin en belirgin olan üstünlüğü kafanın arkasında saç köklerinin alındığı bölgede kesinlikle iz kalmamasıdır. Saç kesimlerini kısa yaptıran kişiler arasında bunun önemli bir durum olduğu gözlemlenmektedir.

FUE yönteminde göğüs, sırt ve koldaki kıl köklerinden de yararlanılabiliyor. Günümüzde en gelişmiş saç ekim yöntemi FUE tekniğidir. Vücudun diğer bölgelerinden alınan kıl kökleri kafa derisindeki diğer saçlarla aynı özelliğe sahip olur. Yani göğüsten alınan ve kafamızda dökülme meydana gelen bölgeye nakledilen kıl kökleri burada normal saç şeklinde uzarlar.

Bir önceki yazımız olan Saç Ekimi başlıklı makalemizde saç ekimi nedir, saç nakli ve saç nakli nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir